Kispest Cégkereső – XIX. kerületi cégek


hirdetes
hirdetes

Kispest és Budapest hírei

Bizonyára megtalálta már a többi kerületi oldalainkat is, hiszen megtalálható a jobboldali oszlopban. Minden kerület rendelkezik egy honlappal, egy komplett, különálló cégkatalógussal, ahol cégek és boltok ezreit leli meg. Mindezek köré épül egy központi oldal, ahonnan érdemes kiindulni, mert egy pontból elérhetjük teljes Budapestet, illetve az összes kerületet. A központi oldalon további budapesti hírek is találhatóak, melyek főtémákra és külön kerületekre is csoportosítva vannak. Értesüljön Budapest minden történéséről, eseményeiről és szolgáltatásairól.

Kispest

Régészeti leletek bizonyítják, hogy már a 4. századtól kezdve lakott település volt itt. A honfoglalás előtt többek között szarmaták és avarok éltek errefelé, majd őseink is letelepedtek ezen a területen. A török megszállás hatására aztán ez a terület is teljesen elnéptelenedett. A 18. században a Grassalkovich család birtokába került, ami elindította a fejlődést, hála a nemesi család által irányított példa értékű gazdálkodásnak. A Grassalkovichok után több tulajdonosa is volt ennek a földnek, mígnem a 19. század második felében elkezdődött a terület felparcellázása. Hamar nagy érdeklődés mutatkozott az itt kialakított házhelyek iránt, és gyors ütemben megindult – vidékről és a fővárosból egyaránt – a betelepülés. A gyors népesség növekedésnek meglett az eredménye: a település 1871-ben kivívta függetlenségét, Vecséstől elszakadva önálló község lett – Kispest néven. A fejlődés továbbra is töretlen maradt, és a település az önállósulástól számított 5 éven belül nagyközség lett. A következő évtizedekben megépült Kispest saját színháza, mozija, a 20. század első éveiben pedig elindult a villamos és kiépítették a villanyvilágítást is. Az 1920-as években az akkor már több mint 50 ezer lakossal rendelkező település városi rangra emelkedett.

A 20. század első évtizedében a kormány megvásárolt egy jelentősebb földterületet, hogy azon – elsősorban a kispesti munkásság számára – telkeket alakítsanak ki. Az így kiépült munkás és tisztviselőtelep a Wekerle-telep nevet kapta, az akkori miniszterelnök után. Több mint ezer házat építettek itt fel, több ezer lakással. Az önállóság 1950-ben ért véget, amikor Kispest Budapest része lett, mint a főváros 19. kerülete. Az ezt követő másfél évtizedben épült meg az Élmunkás lakótelep, hogy eleget tegyenek a megnövekedett lakás igényeknek. A hármas metró kiépítésének köszönhetően a belvárosból is gyorsan el lehet jutni ebbe a városrészbe. A rendszerváltás utáni fejlesztések hatására az utak aszfaltozottsága és a csatornázottság megközelítőleg 100%-os.

Budapest Honvéd FC

Ebben a kerületben alakult meg 1908-ban a Kispesti Atlétikai Club, a későbbi Kispest FC, majd Budapest Honvéd, melyben olyan neves játékosok fordultak meg az azóta eltelt évtizedek folyamán, mint Bozsik József, Tichy Lajos és Puskás Ferenc. A megalakulás óta eltelt több mint 100 év alatt a klub 13 alkalommal nyerte el a magyar bajnoki címet, hétszer hódította el a Magyar Kupát, egy alkalommal pedig megnyerte a Közép-európai Kupát.

Látnivalók a XIX. kerületben

  • Kispesti Helytörténeti Gyűjtemény
  • Bozsik Stadion
  • Kispesti uszoda
  • Kispesti Munkásotthon Művelődési Ház